Mõjuga mees

Mõjuga mees

Reede hilisõhtul elasin interneti vahendusel kaasa evangelist Billy Grahami (1918-2018) matusetalitusele tema kodulinnas, Charlotte’s, Põhja-Carolinas. Nädala jooksul olid toimunud mitmed mälestusüritused, sh Washingtonis, kus neljanda eraisikuna ajaloos oli Billy Grahami sark välja pandud Kapitooliumisse viimase austuse avaldamiseks, millist võimalust ka tuhanded ameeriklased kasutasid. Nende seas ka ametisolev president Donald Trump ja asepresident Mike Pence abikaasadega. Viimatinimetatud võtsid mitme endise presidendiga osa ka tema matusetalitusest.

Küsisin mõttes, mis tegid meilegi 1984. aasta külaskäiguga (pildil) lähedaseks saanud suure ameerika evangelisti nii erakordseks? Matusetalitusel tõusid üksteise järel üles tema viis last, kaks poega ja kolm tütart, kes ütlesid, et tunnevad oma isa paremini kui ükskõik kes teine maailmas. Kuid samas tunnistasid, et nende isa oli kodus samasugune mees, keda olid näinud ja kuulnud 215 miljonit inimest 185 maal, kelleni Billy Graham jõudis evangeeliumiga Kristuse ristist. Ta oli julge osalema suure vaatajaskonnaga telesaadetes ning tema 33 raamatut levisid üle maailma. Sügaval nõukogude ajal siiagi, tänu Kalju koguduse õe, Hulda Sillarti tõlketööle.

Korduvalt tehti Billy Grahamile ettepanekut ühineda suure poliitikaga, kuid ta keeldus, sest teadis oma missiooni. Olemata poliitik mõjutas Billy Graham poliitikat. Ta oli paljude USA presidentide vaimulik nõustaja, alates Harry Trumanist kuni Barack Obamani. Ta külastas poliitiliselt tundlikke riike nagu Nõukogude Liit, Põhja-Korea ja Lõuna-Aafrika Vabariik. Viimast keeldus ta külastamast kuniks kuuljaskonnale lubati istuda üksteise kõrval, vaatamata nahavärvile. Loomulikult riskis ta seda kõike tehes kriitikaga, mis talle ka osaks sai.

Kuid nagu matusetalitusel meenutati, jäi ta alati kindlaks oma kreedole: „Aga mulle olgu olemata, et ma kiitleksin muu kui meie Issanda Jeesuse Kristuse risti üle, mille läbi maailm on minule risti löödud ja mina maailmale.“ Gl 6:14

Ehk just sellel rajaneski Billy Grahami viljakas teenimine. Nagu Pauluselgi 2000. aasta eest. Kasutada ära soodsaid olukordi ja julgus astuda üles paljude arvates ka mittesobivates kohtades. Kasutada tehnoloogilisi uuendusi ja innovaatilisi meetodeid, et evangeeliumi lootus jõuaks rohkemate kadunud poegade ja tütardeni. Jagades nendega armastust, millega Kristus meid on armastanud, andes oma elu meie eest, et võiksime igavesti elada koos Jumalaga.

Tänulikuna,

Erki Tamm

Comments are closed.